Skip to content ↓

Curwen Primary School

""

Staff

Staffing at Curwen Primary and Nursery School - September 2018

Senior Management Team

Mr. Paul Harris Executive Headteacher
Mrs Kate Mansfield Head of School - Curriculum & Standards
Ms. Jan Britton

Deputy Headteacher - Inclusion & Pastoral

Ms. Emma White  Deputy Headteacher - Curriculum & Standards 
Ms. Mandy Sandhu AHT - Designated Safeguarding Lead 
Mr John Potter AHT - EYFS (Nursery/ Reception) & KS1 (Y1/Y2) - Community Lead 
Mrs Vivienne Marle AHT - Lower KS2 Lead (Y3/4) - Maths Lead 
Ms. Julie Horsington  AHT - Upper KS2 (5/6) - Assessment Lead 
Miss Kate Miles AHT - SENDCO
Mrs Lisa Miles  School Business Manager 

EYFS Team

Miss Kate Sawyer Lead Practitioner - EYFS and NQTS
Miss Montse Tome Nursery Teacher - MFL Leader &  International Links
Mrs Serena Young

Support Teacher - Cover Supervisor

Miss Rukshana Saleem Nursery Nurse - Cover Supervisor
Miss Virginija Savukiene  Nursery Nurse - Cover Supervisor
Mrs Belinda West Nursery Nurse - Cover Supervisor 
Ms Kayleigh Brooks Support Assistant (SEND)
Mrs Sunja Yoo Support Assistant 

Reception Team

Mrs Sonal Gandesha Year Leader/Class Teacher (RG)
Miss Giulia Da Ros  Class Teacher (RDR) 
Mrs Daniela Sandu  Class Teacher (RS) 

Miss Melissa Nea

Class Teacher (RN)
Miss Aminatta Mbaye

Trainee Teacher 

Ms Jade McClenaghan Support Assistant - Cover Supervisor 
Mrs Kellie Abbott  Support Assistant
Mrs Paula Copeland Support Assistant (PT - AM)
Miss Unzila Omer Nursery Nurse - Cover Supervisor
Mrs Doinita Petre Nursery Nurse - Cover Supervisor 

Year 1 Team

Mrs Shahina Khan Year Leader/Class Teacher (1K)
Miss Charlene McLeod  Class Teacher (1M) - RE & Collective Worship Lead
Ms. Stephanie Lam Class Teacher (1L)
Miss Samiha Chowdhury Class Teacher (1C)
Mrs Kusum Samji Support Assistant
Miss Lauren Barber Support Assistant - Cover Supervisor
Ms. Nicoleta Drilea   Support Assistant  - Cover Supervisor
Ms Clarisse Fregiste Support Assistant
Ms Aisha Manzoor  (PT PM) Support Assistant - In House Gardener

Year 2 Team

Mrs Hannah Richards     Year Leader/Class Teacher (2R)
Mr Scott Burrows Class Teacher (2B)  
Miss Connie Montiel  Class Teacher (2M) - Student Voice Lead 
Mr Mark North

Class Teacher (2N) - PSHE and Enabling Enterprise Lead

Miss Samantha Green Trainee Teacher 
Mrs Pat Elliott Support Assistant  - Cover Supervisor
Mr Sam Turpin Support Assistant - AM - Cover Supervisor
Mrs Jennifer Macalintal Support Assistant 
Miss Mia Ferriera Support Assistant 

Year 3 Team

Mrs Polly Hristova Year Leader/Class Teacher (3H)
Ms Kathleen Brand Class Teacher (3B) 
Miss Rachel Cottis  Class Teacher (3C)

Miss Tina Leung

Class Teacher (3L)  
Mr Rory Cullen Support Assistant - AM - Cover Supervisor
Ms Sam Griffin Support Assistant 
Mrs Safinaz Dilmahomed Support Assistant - Cover Supervisor
Mrs Karen Nicholls Support Assistant 

Year 4 Team

Mr Fernando Leyenda  Year Leader/ Class Teacher (4L) 
Miss Melanie Adjekum Class Teacher (4A) 
Mr Amirul Uddin Class Teacher (4U) 
Mrs Charlynne Bryan Class Teacher (4B) - History Lead 
Mr Andrew Antwi Support Assistant - Cover Supervisor
Mrs Celine Naganathan  Support Assistant - Cover Supervisor 
Mrs Adaku Oppong-Manu Support Assistant - Cover Supervisor 

Year 5 Team

Miss Kathryn Brown Year Leader/ Class Teacher (5B) - Music & DT Lead 
Miss Lyndsey Gherardi  Class Teacher (5G) - DT Lead
Miss Annabel Robertson  Class Teacher (5R)
Mr Christopher Woolstencroft Class Teacher (5W)
Miss Moneesha Dhar Support Assistant - Cover Supervisor
Miss Paige Feldman Support Assistant - Cover Supervisor

Year 6 Team

Mr Mark Smale Y6 Lead Practitioner & Literacy Lead 
Ms Kelly Kim Cranstoun Class Teacher (6C) - Performing Arts Lead
Miss Giorgia Crosland Class Teacher (6GC) 
Mr Ben Soper Class Teacher (6S) - MAST Lead
Miss Berivan Koyuncu Class Teacher (6K) 
Mrs  Janette Taylor Support Assistant  - Cover Supervisor
Miss Lauren Carter Support Assistant - Cover Supervisor

Other Staff Teachers/ Support:

Ms. Eleanor Hulls  

TTLT NQT/SD Mentor

Ms. Swasthi Mahabeer PPA Team Leader - Health & Safety Lead
Mr Paul Boyd PPA Teacher
Ms Sonia Teixeira  Lead Interventions Officer- EAL/ Cover Supervisor
Ms. Sharon Fuller Resources Lead - Librarian - Cover Supervisor
Mrs Stacy Bragg (M/L) Resources
Miss Sianie Smith Resources ( MAT Cover)
Mr Matthew Gowdy IT Learning & Resources Manager
Mrs Helen De Los Rios PPA Teacher & Science Lead 

 

PE Staff:

Mr Paul Belcher TTLT Competitions Lead & Sports Development
Ms. Carly Tully Sports Teacher - Extended Schools Lead
Miss Catherine Slater PE Leader 
Miss Venetia Stuart Sports Coach Assistant - Cover Supervisor
Mr Sam Turpin Support Assistant - AM - Cover Supervisor
Mr Luke Hern Pastoral Officer - Cover Supervisor
Mr Joe Belcher  Sports Coach Assistant 
Mr Ahmed Turay Sports Apprentice 

Pastoral Team:

Miss Lianne Welch Attendance & Admissions Manager  
Mr Rodney Dee Place2Be School Based Manager
Mr Tyrone Cameron Pastoral Lead - Cover Supervisor
Mr Luke Hearn Pastoral Officer - Cover Supervisor
Mrs. Claire Twatchman Pastoral Officer
Mrs Pearl O'Hanlon Pastoral Officer
Mr Rory Cullen Lead Interventions Officer/ 6 o'clock club lead

Inclusion Team:

Ms Samantha Dykes Learning Support Teacher (M/L)
Ms Grace Woodcock- Smith Learning Support Teacher 
Mr Bruce Armour TTLT Learning Support Teacher (PT)
Mrs Angela Roberts Senior Support Assistant - Cover Supervisor
Ms Alison Ramsey In House Speech and Language Therapist
Mrs Tanya Rhiches Lead Interventions Officer - Physical/OT
Ms Rabeya Khatun Lead Interventions Officer - ASD/CLL
Mr Shazed Miah Support Assistant (PT)
Mrs Emma Bah Support Assistant (PT) (Mat Leave)
Miss Devika Rattu Support Assistant (PT)
Ms Michelle Jaw Support Assistant - Cover Supervisor
Mrs Safiyyah Isap Support Assistant (PT) (Mat Leave)
Ms Nasrin Tarana Support Assistant (PT)
Miss Katherine Lecomber Support Assistant 
Miss Nikki Roberts  Support Assistant
Mrs Solveiga Markeviciene Support Assistant/ Cover Supervisor
Miss Zaira Ahmed  Support Assistant 
Miss Tanjuma Chowdhury Support Assistant/ Cover Supervisor
Ms Jahanara Sharif LIO Interventions
Mrs Christine Smith LIO/ ASD/CLL
Miss Cinthia Realpe Support Assistant 
Ms. Kaileigh Brooks Support Assistant 
Mr Mark Ashcroft Support Assistant
Miss Reba Begum Support Assistant
Miss Nicki-Lee Johnson Support Assistant 
Miss Alia Kassam Support Assistant 
Ms Grace Woodcock Smith Learning Support Teacher 

 

Agency Staff 

Cornelia Pistian Support Assistant
Mark Ashcroft Support Assistant
Shamima Khanom Support Assistant
Reba Begum Support Assistant
Abena Ansah Support Assistant
Tejah Mae Davis Support Assistant
Satinder Mahil Support Assistant 

Lunchtime Supervisory Team

Mrs Sandra Hulme Lead Supervisor
Mrs June Curtis Lunchtime Supervisor
Ms. Margaret White Lunchtime Supervisor
Mrs Paula Copeland Lunchtime Supervisor
Mrs Michelle Rabicano Lunchtime Supervisor
Mrs Simona Baciu Lunchtime Supervisor
Ms. Aisha Manzoor Lunchtime Supervisor
Mrs Irena Markeviciene Lunchtime Supervisor
Mrs Sunja Yoo Lunchtime Supervisor
Mrs Yasmin Hussain Lunchtime Supervisor
Mrs Salma Khan Lunchtime Supervisor
Ms Rima Khanom Lunchtime Supervisor
Mrs Shahnaz Sultana Lunchtime Supervisor
Mrs Fahmida Lisa Lunchtime Supervisor
Ms. Thuwaybah Mohammed Lunchtime Supervisor
Mrs Sabia Sultana Lunchtime Supervisor
Mrs Noorun Rashid Lunchtime Supervisor

Administration Team:

Mrs Karen Shirt Executive Trust Officer 
Mrs Sandra Hulme Administrative Assistant 
Ms. Sajeda Jumy Finance & Business Officer

Ms. Lianne Welch

Attendance Manager & Admissions

Mrs. Hana Mehmet Office Manager 
Mr Teodor Ion Administrative Assistant
Ms. Nazmin Choudhury Administrative Assistant 
Mrs Femi Otukoya TTLT Finance Director
Ms. Noori Khanom TTLT Project Officer 
Ms. Jane Howard TTLT HR Manager 
Site Supervisor:
Mr Jeff Copeland NCCS Management & Building Management
Mr Jack Kelleher Assistant Site Supervisor